A szlovák törvényhozás tegnap jóváhagyta az erőltetett ütemű sztrádaprogram megvalósításához szükséges törvénytervezetet. A Lubomír Vázny közlekedési miniszter által beterjesztett koncepció azonban nagy valószínűséggel az alkotmánybíróságon köt ki, mivel az autópályák gyorsabb építése érdekében elfogadott törvény minden jel szerint sérti a magántulajdonhoz fűződő jogokat. A törvény ugyanis lehetővé teszi, hogy a nyomvonal által érintett parcellák tulajdonjogát elég az autópálya átadásáig megszerezni, tehát abban az esetben is elkezdhető az építkezés, ha a terület tulajdonosa még nem adta el az érintett parcellát. A kormánykoalíció egyik képviselője ezért tartózkodott a szavazáskor, mivel azt alkotmányellenesnek találta. Az ellenzék máris megkezdte a szükséges aláírások gyűjtését annak érdekében, hogy az elfogadott törvény mihamarább az alkotmánybíróság asztalán kössön ki. A Fico-kormány azt szeretné, ha 2010 őszén, a leendő parlamenti választások időpontjában már sztráda kötné össze Pozsonyt Kassával, s ez csak a gyorsabb előkészület és jobb építkezési tempó árán teljesíthető.
