BUX 140433.03 0,58 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már fékeznek a csehek

2007. december 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

2007 harmadik negyedévében Csehország bruttó hazai terméke (GDP) 2006 hasonló időszakához képest 6 százalékkal nőtt (a második negyedévben még 6,3 százalékkal) - jelentette pénteken a cseh statisztikai hivatal. A CTK cseh hírügynökség által megkérdezett elemzők egybehangzó véleménye szerint a lanyhább növekedés arról tanúskodik, hogy az ország gazdasága már túljutott a horizontján. Már a második negyedévben mérséklődött a növekedési ütem, ami megerősíti azt a vélekedést, hogy a legszebb éveit háta mögött hagyta a cseh gazdaság - nyilatkozta Pavel Sobísek, az UniCredit Bank elemzője. Csehország gazdasága 2005 végén volt a csúcson, azóta mintha a kifulladás jeleit mutatná - fogalmazott Vladimír Pikora, a Next Finance szakértője, hozzátéve: 1995 óta az évi növekedés átlaga 3,4 százalék, vagyis a most közzétett mutató még mindig magas, és a gazdaság jelenlegi szerkezetéből kiindulva ennél több nem is várható el. Petr Dufek, a CSOB bankház közgazdásza szintén arra hívja fel a figyelmet, hogy továbbra is átlag feletti teljesítményről van szó, amely a 27 tagú Európai Unió átlagát (a 3. negyedévben 2,9 százalék) több mint kétszeresen haladja meg. Dufek szerint "az új uniós tagállamok, Magyarországot leszámítva nagyon jól ki tudják aknázni a közös piac nyújtotta előnyöket." Tomás Vlk, a Patria Online közgazdásza 2007-ben éves szinten a GDP 6,2 százalékos, David Navrátil, a Ceská Sporitelna takarékpénztár elemzője pedig 6 százalékos növekedésével számol. Jövőre az elemzők már lassúbb ütemet várnak, mert a reformok visszafogják a lakossági fogyasztást, ezért 2008-ban 4-4,5 százalékos GDP-bővülést vetítenek előre.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet