A közép-európai személygépkocsi-gyártók a következő három évben mintegy 70 százalékkal növelik gyártásukat a jelenlegi szinthez képest - közölte egy brnói szakmai konferencián Vratislav Kulhánek, a cseh autóipari szövetség vezetője. A növekedési ütemet Szlovákia diktálja, bár abszolút számokban kifejezve Csehország növekménye a legnagyobb. A visegrádi régió Szlovéniával együtt tavaly több mint kétmillió kocsit gyártott, és az előrejelzések szerint 2010-ben ez 3,5 millió járműre nőhet.
A PricewaterhouseCoopers elemzése szerint Kelet- és Közép-Európa 2014-ig további hatmilliárd dollár beruházásra számíthat az autóipari cégektől. Az ágazat beruházóinak többsége Csehország, Szlovákia, Magyarország, Lengyelország és Románia iránt érdeklődik.
Régiónkban továbbra is az autóipar lesz a húzóágazat, Szlovákiában például az ipari termelés több mint harmadát ez a szegmens adja. Az említett öt országban jelenleg tizenkét autógyártó működik, és újabb négy tervezi a letelepedést. A nagy autóipari cégek az említett országokban további beszállítókkal dolgoznak együtt. Szlovákiában mintegy 75 ezer embert, Csehországban pedig ennek a kétszeresét foglalkoztatják. Mindez a következő időszakban tovább nő, bár a tartalékok korlátozottak: a régió vezető autógyártója, Csehország például lengyel és szlovák munkásokra szorul, miközben Szlovákiában már szintén hiány mutatkozik szakmunkásokból.
Szlovákiában jelenleg a PSA Peugeot-Citroën, a Volkswagen és a Kia Motors autógyártó működik, Csehországban a Skoda Auto és a Peugeot-Citroën-Toyota üzemel - emellett épül a Hyundai gyára -, Lengyelországban a FIAT, a General Motors és a Volkswagen telepedett le, miközben az ország iránt a Ford és a Suzuki is érdeklődik. Magyarország autógyártása az Audira, az Opelre és a Suzukira támaszkodik, Szlovéniában pedig kizárólag Renault-kat gyártanak.
