BUX 139975.07 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ebben a versenyben is Szlovákia áll a legjobban

2007. november 28. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákia az euró 2009-es bevezetése érdekében tett erőfeszítések eredményeként jelenleg az összes maastrichti feltételt teljesíti. A szlovák korona 2005. november 28-án lépett be az ERM-2 árfolyamrendszerbe és a szükséges két évet éppen a napokban teljesítette a megadott árfolyamsávok között. A kormány a múlt héten tárgyalta meg a december 1-jéig elküldendő konvergenciaprogramot - közölte lapunkkal a pénzügyminisztérium szóvivője. Pozsony teljesíti az államadósság nagyságára, az inflációra, a kamatlábak mértékére vonatkozó feltételt, a GDP-arányos államháztartási hiányt idén 2,7 százalékra szorítja le. A parlament tegnap kezdte meg a jövő évi költségvetés vitáját: a tervezet értelmében az államháztartási hiányt jövőre 2,3 százalékra mérséklik. Szerdától számítva éppen 400 nap múlva vezetheti be az eurót, és a törvényhozás e szimbolikus napot választva tegnap elfogadta az erről szóló általános törvényt, amely pontosan meghatározza, hogy milyen feltételek mellett kell bevezetni az új fizetőeszközt. A törvény szerint a bankok a bevezetéstől számítva hat hónapig kötelesek lesznek beváltani a szlovák fémpénzeket, a koronabankók pedig egy évig válthatók be.

A lengyelek kényszerpályán mozognak
A novemberben hivatalba lépett új lengyel kormány nehéz helyzetben van, ugyanis csak jó szándékát bizonygathatja Brüsszelnek, miután az alkotmány szabta határidők kényszerében az elődje által készített jövő évi költségvetési tervet kénytelen keresztülvinni a parlamenten. Az Európai Bizottság (EB) novemberben felszólította a kormányt, tegyen intézkedéseket az államháztartási hiány fenntartható csökkentésére, ugyanis bár a deficit idén várhatóan 3 százalék alá süllyed, számításai szerint jövőre ismét 3,2 százalékra duzzad. A korábban indított túlzott deficit eljárás addig fennmarad, amíg nem hoznak intézkedéseket a tartós korrekció érdekében. Donald Tusk kormányfő közölte, hogy a módosításokat a bizottsági szakaszban kívánják beterjeszteni, de konkrétumként csak annyit tudott mondani, hogy 1,5-2 milliárd zlotyval szeretnék csökkenteni a 2008-as költségvetési hiányt.

A cseheket nem érdekli az euró
Csehországban a kormány és a jegybank jelenleg nem tekinti prioritásnak a közös valuta bevezetését, így a pénzügyminisztérium korábbi álláspontját feladva augusztusban kénytelen volt bejelenteni, hogy a tervezett 2012-es céldátumot kihagyják a készülő konvergenciaprogramból. Mirek Topolánek novemberben úgy nyilatkozott, hogy a cseheket nem érdekli az euró esetleges bevezetése, mert bíznak az egyre erősebb koronában. Zdenek Tuma jegybankelnök szerint megengedhetik maguknak, hogy azt követően is megtartsák a koronát, hogy a szomszédos országok már bevezették az eurót. Az óvatosságban szerepet játszik, hogy Prága egyszer már 2010-et megjelölte céldátumként, ezt azonban a jelentős deficit miatt kénytelen volt feladni. A GDP-arányos államháztartási hiány a tavalyi 2,95 százalék után idén várhatóan 3,6 százalék lesz, de jövőre a parlament által első olvasatban már elfogadott tervezet szerint 2,95 százalék. Az Európai Bizottság már korábban eljárást indított Csehország ellen a túlzott deficit miatt, amely jelenleg is érvényben van, és egyebek között előírja, hogy Prága ez év végéig tegye rendbe államháztartását.

Barabás János T.
Barabás János T.
Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet