A kormány, az ellenzék, a szociális partnerek, a kormánytól független szervezetek, a média és a vállalkozói szféra írjon alá stabilitási paktumot az euró sikeres bevezetése érdekében - javasolta a hétvégén Robert Fico szlovák kormányfő az Euró - kihívás mindenkinek című pozsonyi konferencián. A közös európai fizetőeszköz zökkenőmentes bevezetése érdekében kötendő egyezmény értelmében Fico szerint nem fékeznék a reálbérek növekedését, mivel Szlovákiában a fizetések növekedési üteme messze elmarad a termelékenységétől. Közölte, hogy a kormány 2008-ban már csak a bruttó hazai termékhez viszonyított 2,3 százalékos államháztartási hiánnyal számol, amit 2009-re vagy 2010-re 0,8-0,9 százalékra akar lefaragni.
A szlovák kormányfő az euró átvétele szempontjából kulcsfontosságú infláció meglódulása kapcsán ismételten az üzletláncokon verte el a port, amikor kijelentette: felteszem az eretnek kérdést, vajon az, ami most zajlik az élelmiszer-ágazatban, nem valamiféle előkészület az euróra? Fico szerint az üzletláncok visszaélnek erejükkel, felhajtják az árakat, és hatalmas - 40-100 százalékos - nyereséget zsebelnek be könyörtelen profithajszával. Ezért törvénytervezetet nyújtanak be, amelynek alapján akár 10 millió koronás büntetéssel is sújtható az az üzlet, amelyik a megengedettnél olcsóbban árul termékeket, és szigorúan szabályoznák a láncok és beszállítóik kapcsolatát, az utóbbiaknak kedvezve.
Jozef Orgonás, a Szlovák Kereskedelmi Szövetség főtitkára visszautasította a miniszterelnök vádaskodását, aki szerint az európai élelmiszer-drágulás akkor is begyűrűzne, ha Pozsony nem tervezné az euró bevezetését. Fico a konferencián egy felmérés adatait is ismertette: eszerint a lakosság 40 százaléka fél az eurótól, a polgárok körében az a nézet harapózik el, hogy az euró főleg a vállalkozóknak és a politikusoknak előnyös.
