Ellenlépésre készülő szlovák egészségbiztosítók
A négy szlovákiai magán-egészségbiztosító tulajdonosa ellenlépésekre készül a múlt héten elfogadott egészségbiztosítási törvény nyomán, amely megtiltja a magán-egészségpénztáraknak a nyereség képzését. A részvényesek minden lehetséges lépést megtesznek, hogy megvédjék tulajdonosi jogaikat - mondta Eduard Kovác, a magán-egészségbiztosítók szövetségének (ZZP) ügyvezető igazgatója. A holland kézben levő Dovera részvényesei máris léptek: felkérték a Salans nemzetközi ügyvédi irodát, hogy képviselje őket. Az iroda levélben tájékoztatta az egészségügyi és a pénzügyminisztériumot, hogy a törvény elfogadása miatt perben állnak megbízóival. A Dovera 15 milliárd korona (110 milliárd forint) kártérítést követel a lépés miatt. A pozsonyi egészségügyi tárca közölte: nem tart attól, hogy az egészségbiztosítók sikerrel járnak a döntőbíróságon. Más kormányintézmények azonban nem osztják ezt az álláspontot, a pénzügyminisztérium például elképzelhetőnek tartja, hogy a részvényesek sikerrel járnak a döntőbíróságon. A gazdasági versenyhivatal ugyancsak nem javasolta a törvény elfogadását a várható bírósági döntés miatt. Az egészségbiztosítók által felkért szakértők szerint a változások egyértelműen ellentétesek a nemzetközi joggal. A jogszabály miatt az ellenzék az alkotmánybírósághoz fordul. A parlamenthez hétfőn megérkezett az a több-biztosítós rendszer védelmében benyújtott lakossági petíció, amelyet több mint 155 ezren írták alá. Ez az első petíció Szlovákia történetében, amit több mint százezren írtak alá, ami a törvény értelmében kötelezi a törvényhozást, hogy foglalkozzon a témával. A kormánykoalíció képviselői azonban formális vitát követően lesöpörték az asztalról a petíciót azzal, hogy az érintettek nem tudták, mit írnak alá.
Megszűnik a lengyel OEP
A tíz nappal ezelőtti választások után felálló új lengyel kormány varsói lapértesülések szerint megszünteti az országos egészségbiztosítási alapot (NFZ - az OEP megfelelője), és annak szerepét öt-hat biztosítótársaság veszi át. Ez összhangban van a választásokon győztes Polgári Platform (PO) programjával. Minden állampolgár szabadon választhat majd biztosítót, sőt kórházat is. Az NFZ eddig csak rendkívüli esetekben engedélyezte a páciens kórházi kezelését a lakhelye szerinti régión kívül. Az ezentúl a magánbiztosítókhoz befolyó kötelező egészségügyi hozzájárulás azonban csak az úgynevezett alapcsomagot fedezi majd, az ezen kívüli egészségügyi szolgáltatásokra vagy külön biztosítást kell kötni, vagy adott esetben meg kell azokat fizetni.
Jön a cseh vizit- és receptdíj
A lengyelországihoz hasonló irányba halad a megkezdett cseh egészségügyi reform is. Jövőre bevezetik a vizit- és receptdíjat és szigorítják a táppénz folyósítását. Törvénybe foglalnák, mit kell tartalmaznia az egészségügyi alapellátásnak, mire lesz joga a biztosítottnak és hogy bizonyos beavatkozásokra hol és mennyi időn belül jogosult, az alapellátáson felüli szolgáltatásokért viszont már fizetni kell. A jelenleg működő 11 egészségbiztosító jogállását egységesítenék, mindegyiket részvénytársasággá alakítanák át, hogy verseny alakuljon ki a piacon. A törvénytervezetek kiterjednek a mentőszolgálat finanszírozására, az orvosképzésre, valamint az egyetemi kórházak működésére is.
