A cseh parlament alsóháza pénteken törvénymódosítást fogadott el, amely lehetővé teszi, hogy a kormány szükség esetén korlátozza a román és a bolgár állampolgárok csehországi munkavállalását - jelentette a CTK hírügynökség. A tervezet, amit még a felsőháznak is meg kell szavaznia, emellett minden további országra is vonatkozik, amely ezután lép be az EU-ba. Petr Necas szociális és munkaügyi miniszter azzal indokolta a módosítást, hogy bár a kormány általában támogatja a munkaerő szabad mozgását, a jogszabálynak bizonyos biztonsági fékeket is tartalmaznia kell. A két ország állampolgárainak egyébként a törvénymódosítás hatálybalépése után sem kell tartaniuk attól, hogy kiutasítják őket a cseh munkaerőpiacról, annál is kevésbé, mivel jelenleg inkább a munkaerőhiány okoz problémát. Jelenleg aggodalmat okoz a szlovákok esetleges hazatérése és az, hogy csökkenőben van az Ukrajnából érkezők száma. Ebből a két országból jelenleg együttesen mintegy 150 ezren dolgoznak Csehországban. Prága egyébként 2007 januárjában nyitotta meg munkaerőpiacát Románia és Bulgária előtt. Csehország eddig is élhetett korlátozási lehetőséggel azon uniós országok irányában, amelyek korlátozzák a csehek foglalkoztatását.
