BUX 139950.60 0,23 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak harmincnégy állami kórház maradhat

2007. október 28. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák kormány elfogadta az egészségügyi szolgáltatók minimális hálózatáról szóló javaslatot, melynek értelmében 34, kizárólag állami kórház láthatja el ezt a feladatot. A november közepétől érvényes kormányrendelet 29 080-ban határozza meg a lakosság ellátásához szükséges kórházi ágyak minimális számát. Ez sokkal szűkmarkúbb a korábbi elképzelésnél, amely 65 kórházban szabta meg a minimális hálózatot. A listáról lemaradt kórházak nem szűnnek meg automatikusan, de számukra nem garantált a szerződés az egészségbiztosítókkal.
A szlovák egészségügy további változások előtt áll. A pozsonyi parlament megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely megtiltja az egészségbiztosítóknak (beleértve a magánkézben levőket is) a profitszerzést. A jogszabály kötelezi az egészségbiztosítókat, hogy teljes nyereségüket forgassák vissza az egészségügybe. Az egészségbiztosítók teljes bevételük 3,5 százalékát költhetik működésre, de nyereségüket csak az ellátás biztosítására költhetik. A két kisebb koalíciós párt, a Meciar vezette HZDS és a Slota irányította SNS csak Robert Fico miniszterelnök nyílt fenyegetésének engedve szavazta meg a profitot semmissé tevő törvénytervezetet - ez volt a kormánykoalíció eddigi legsúlyosabb válsága. Az ellenzék jelezte, hogy az ügyben az alkotmánybírósághoz fordul, az egészségbiztosítók pedig nemzetközi bíróságon is megpróbálják majd behajtani a törvénnyel nekik okozott kárt. "A törvény elfogadásával a koalíció megtette az első lépést az egybiztosítós rendszer kialakítása felé" - mondta a pozsonyi Új Szónak Eduard Kovác, a Magán-egészségbiztosítók Szövetségének (ZZP) igazgatója. A négy magán-egészségbiztosító külföldi tulajdonosa máris dolgozik azon a beadványon, amelyet a nemzetközi döntőbíróság elé terjesztenek. Egy korábbi becslés szerint legalább 30 milliárd koronás (220 milliárd forint) kárpótlást követelnek az érintettek, ám ez az összeg tovább nőhet, mivel pénteken a Dovera Egészségbiztosító holland tulajdonosa bejelentette, hogy egyedül ő 15 milliárd koronára tart igényt.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet