December elsejével választják le a cseh vasutakról (Ceské Dráhy, CD) CD Cargo néven a vasúti teherfuvarozó társaságot - közölte a hétfői kormányülést követően Mirek Topolánek miniszterelnök. Az új társaság alaptőkéje 8,8 milliárd korona (81,4 milliárd forint) lesz, és az anyavállalat 57 ezer alkalmazottjából 13 ezret csoportosítanak a CD Cargóba. A kormány azt várja a vasút átszervezésétől, hogy áttekinthetőbbé válik az állami részvénytársaság finanszírozása, megszűnik a keresztdotáció, évente ugyanis mintegy 600 millió koronát pumpálnak át a nyereséges teherfuvarozásból a veszteséges személyszállításba. Topolánek szerint a CD Cargo kiszakítása nem az utolsó lépés, ami a CTK hírügynökség értesülései szerint azt jelenti, hogy önállósíthatják a személyszállítást is. A CD Cargo teljesítménye az EU-n belül a nagyobbak közé tartozik, évente mintegy 80 millió tonna árut szállít és folyamatosan nyereséges. Tavalyi profitja 1,5 milliárd korona volt. A cseh közlekedési tárca azt tervezi, hogy a későbbiekben részlegesen privatizálja a CD Cargót, ennek időpontja és módja egyelőre azonban kérdéses - közölte a CTK.
