Szeptemberben megugrott a szlovák infláció: év/év alapon 2,8 százalék lett, szemben a 2,3 százalékos előző havi adattal, illetve a 2,7 százalékos elemzői konszenzussal - derül ki a szlovák statisztikai hivatal tegnapi jelentéséből. Augusztushoz képest 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak (a piac arra számított, hogy megismétlődik az augusztusi 0,1 százalékos mutató). A központilag szabályozott árak és a fogyasztási adók nélkül számolt maginfláció éves szinten 3 százalék lett az egy hónappal korábbi 2,4 százalék után.
Az inflációs görbe kicsúcsosodásáért egyértelműen az élelmiszerárak felelnek: a nem szeszes italokkal együtt számolva 1 százalékkal lettek magasabbak az augusztusinál (akkor még 0,4 százalékkal mérséklődtek), s a Reuters által megkérdezett elemzők arra számítanak, hogy ebben a szektorban a következő hónapokban is folytatódik a drágulás. Ez azonban nem veszélyezteti majd az eurócsatlakozás inflációs feltételének teljesítését - tette hozzá az ING Bank pozsonyi elemzője -, mert az élelmiszerárak az euróországokban is nőnek, tehát a referenciaérték is feljebb megy. Ezen túlmenően Szlovákia a tervek szerint 2008 első félévében akarja beadni jelentkezését az eurózónába, így a hátralevő időben már csak mérsékelten befolyásolhatják az élelmiszerárak a 12 havi átlagot.
Szlovákia már az eurócsatlakozás összes feltételének megfelel, bár az Európai Unió újabban vitatja, hogy a költségvetési deficit GDP-hez viszonyított aránya csakugyan nem üti át a 3 százalékos plafont. Szlovák sajtóértesülések szerint az Eurostatnak a költségvetési deficit kiszámításának egyes elemeivel van gondja; az unió statisztikai hivatala október 22-ig teszi közzé legújabb becslését a tavalyi és az idei hiányról. A szlovák kormány tegnapi ülésén mindenesetre elfogadta a 2008-as büdzsé tervezetét, amely 2,3 százalékos hiánnyal számol az idei 2,9 százalék után. A deficit összege 51,1 milliárd korona (2,2 milliárd dollár) lesz, a szociális kiadások büdzséjét pedig 4,6 milliárd koronás többlettel számolják.
