Jó, de nem veszélytelen üzletet kínált fel tegnap a szlovák közlekedési és távközlési minisztérium az európai közbeszerzési közlönyben: előzetesen meghirdette a ppp-konstrukcióban építendő két sztrádatenderét, annak ellenére, hogy hiányzik hozzá a pénzügyminisztérium jóváhagyása. A tárca vonakodik közzétenni állásfoglalását, hogy a tervezett grandiózus autópálya-építkezés milyen hatást gyakorolhat az euró 2009-es szlovákiai bevezetéséhez szükséges maastrichti kritériumok teljesítésére. Egyes lapértesülések szerint a pénzügyi tárca a meghirdetett tender volumenének akár egyharmadát is lefaraghatja.
Az egyik a Pozsony-Zsolna-Kassa nyomvonalon épülő D1-es autópálya hidakkal és alagutakkal tűzdelt zsolnai és eperjesi szakaszaira vonatkozik, a másik a szintén Pozsonyból kiinduló, Nyitrát, Zólyomot, Losoncot, Rimaszombatot, Rozsnyót Kassával összekötő R1-es gyorsforgalmi út nyitrai szakaszára. A kiszivárgott információk szerint a D1-es autópálya csaknem 2,2 milliárd, az R1-es gyorsforgalmi út nyugat-szlovákiai szakasza pedig 500 millió euróba kerülhet, és hat hónap múlva egy harmadik ppp-tendert is kiírnak, 1,2 milliárd euró értékben. A három versenytárgyalás során együttesen 151 kilométer hosszúságú útszakasz megépítésére lehet pályázni.
