BUX 139893.91 0,19 %
OTP 45880 -0,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Romlanak a szlovák eurócsatlakozás kilátásai

2007. október 7. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák pénzügyi és gazdasági szakértők szerint jó esély van az euró 2009-ben történő bevezetésére, ehhez azonban a kormánynak szigorúbb költségvetési politikát kell folytatnia. Ez egyebek között azt jelenti, hogy nem volna szabad erőltetnie az autópálya-építés felgyorsítását, amit ppp-konstrukcióban kívánnak megvalósítani és jelentősen megterheli a költségvetést. Az elemzők egyetértenek abban, hogy a bevezetés jóváhagyása sokban függ attól, hogy Brüsszel hosszabb távon is fenntarthatónak tartja-e a feltételek teljesítését. Juraj Kotian, az Erste Bank elemzője szerint az Európai Bizottság várhatóan rossz szemmel fogja nézni, ha a deficitet csak átmeneti intézkedések révén mérséklik, vagy ha úgy látja, hogy a későbbiekben ismét nőhet az államháztartási hiány. Ilyen megítélés alá eshet például a magánnyugdíjpénztárakba történő befizetések tervezett átmeneti csökkentése is. Elena Kohútiková korábbi jegybanki alelnök derűlátóan nyilatkozott az inflációs kritérium teljesítéséről, amelynek véleménye szerint az sem szab gátat, hogy egyre szigorodik a feltétel: néhány hónappal ezelőtt még 2,9 százalékot kellett csak teljesíteni, ma már 2,6 százalékot.
Eugen Jurzyca, az INEKO gazdaságkutató intézet vezetője szerint a csatlakozás kulcsa Robert Fico kormányfő kezében van. A költségvetési bevételek rövid távú növelése helyett javítaná az esélyeket, ha elkötelezné magát amellett, hogy 2008 után mérséklik az állami kiadások növekedési ütemét. Ez már csak azért is fontos volna, mert a gazdasági növekedés tempója várhatóan csökkenni fog. A miniszterelnök múlt heti nyilatkozatában kifogásolta, hogy az Eurostat szerinte új szabályokat alkalmaz az államháztartási hiány kalkulálása terén. Az Eurostat ugyanis közölte, hogy a deficitbe a nemzeti autópálya-társaság, az állami rádió és televízió, valamint az állami kórházak hiányát, illetve kötelezettségeit is be kell számítani. Fico szerint azonban a GDP-arányos deficit idén még így is legfeljebb 2,87 százalék, jövőre 2,3-2,4 százalék lesz. Az Eurostat október 22-ig teszi közzé előrejelzését az idei hiányról, amely várhatóan nagyobb lesz kormány által megadott értéknél.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet