A cseh földgázpiac 90 százalékát birtokló RWE Transgas tegnaptól átlagosan 4,8 százalékkal emelte a lakossági gáz árát – jelentette a CTK. A Prágát és környékét ellátó Prazská Plynárenská cseh gázipari cég ennél is nagyobb mértékben, 6,2 százalékkal emelte az árat október elsejétől. A nagy gázszolgáltatók közül egyedül a Dél-Csehországot ellátó E.On nem változtatott árán. Az áremelés havonta átlag mintegy 25 korona (230 forint) többletkiadást jelent azokban a háztartásokban, amelyekben csak főzésre és vízmelegítésre használják a gázt, és 75 korona többletkiadást okoz ott, ahol fűtésre is. A kisfogyasztók kategóriájába tartozó egyéni vállalkozók, iparengedéllyel rendelkezők számára a gázár október 1-jétől átlagosan 5,2 százalékkal, a közepes nagyságú fogyasztók számára pedig 5,5 százalékkal emelkedik. A cseh gázpiac és az árampiac 2007 áprilisa óta teljes mértékben liberalizált, vagyis a gázszolgáltatók szabják meg a végfelhasználók számára a fogyasztói árakat. Csak az elosztás és a szállítási költség díja szabályozott.
Féknyom felfelé
Az RWE
4,8
százalékkal
emelte a lakossági gáz árát
