BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia visszaszorítja a magánnyugdíjpénztárakat

2007. szeptember 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák parlament tegnap első olvasatban elfogadta a társadalombiztosításról szóló törvénytervezetet, amelynek koncepcióján a Vladimír Meciar vezette kormánypárti HZDS az utolsó pillanatban gyökeresen módosított. A munkaügyi minisztérium eredetileg a második pillérből, azaz a magánnyugdíjpénztárak rendszeréből ki akarta szorítani mindazokat, akiknek már csak 10 évük van a nyugdíjig, valamint a gyesen lévő kismamákat - e két csoportot újra az állami társadalombiztosításba szerette volna terelni. A HZDS nyomására azonban a kismamák eldönthetik, maradnak-e a magánpénztárakban vagy sem. Meciarék viszont beleegyeztek abba, hogy jövőre várhatóan 6 hónapra megnyitják a magánnyugdíjpénztárakat, azaz kiléphet, aki akar. Szlovákiában eddig mintegy 1,6 milliónyian csatlakoztak a "magánpillérhez". Meciarék egy másik javaslata: jelenleg az állami és a magánbiztosítás egyaránt 9-9 százalékos járulékbefizetést kap, ezt három évre 12-6 arányban az állami javára módosítanák, majd évente 1 százalékponttal emelve újra visszaállna a régi arány. Robert Fico kormányfő nem ellenezte a kisebb kormánypárt, a HZDS javaslatát. A módosítások sora, a második nyugdíjpillér átmeneti meggyengítése azt a célt szolgálja, hogy a deficit felé tartó állami nyugdíjfinanszírozás legalább rövid távon több pénzhez jusson.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet