A Topolánek-kormány tegnap döntött a cseh sztrádamat-ricák jövő évi áremeléséről. Ales Rebícek közlekedési miniszter az ülés után közölte, a három éve változatlan árak jövőre 10-15 százalékkal drágulnak: a gépkocsik éves díjtétele az idei 900 cseh koronáról 1000 koronára ( kb. 7330 forint) emelkedik, a 3,5 és 12 tonna közötti járművek esetében az éves matrica ára 15 százalékkal drágul (7000-ről 8000 koronára). Természetesen a rövidebb időtartamra szólók is többe kerülnek majd: a személyautók esetében a havi matrica 300-ról 330 koronára, a heti 200-ról 220 koronára emelkedik, 3,5 tonna felett pedig a havi 1750 helyett jövőre 2000-be, a heti pedig 650 helyett 750 koronába kerül. A kormányrendelet december 1-jén lép hatályba, az áremeléstől jövőre 350 millió koronás többletbevételt várnak (az idei terv összesen 2,3 milliárd korona). Az elektronikus útdíj tarifáiban nem lesz változás, az alig egy éve működő rendszer a 12 tonnánál nehezebb járművekre vonatkozik. Esetükben egy kilométernyi sztrádahasználat átlagosan 4,05 cseh koronába kerül.
