BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A szlovák export negyedét adja az autóipar

2007. szeptember 23. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák autóipari szövetség (ZAP) adatai szerint az országban működő három autógyár - a pozsonyi Volkswagen, a nagyszombati PSA Peugeot Citroën és a zsolnai Kia Motors - tavaly összesen 295 390 gépkocsit gyártott, az idei első nyolc hónapban viszont már 316 820-at. Ezt az ütemet tartva idén 550 ezer autó hagyja el a futószalagokat, de 2009-ben vagy legkésőbb 2010-ben már évi 850 ezerre rúg majd a kibocsátás. A 2006 júniusától üzemelő Peugeot Citroën és a 2006 decemberétől termelő Kia Motors együttes termelése ma már nagyobb az 1991 óta működő Volkswagenénél. A három autógyár jelenleg együttesen 13 500 embert alkalmaz. Az autóipar felfutása látványosan növelte az ország exportját és hozzájárult a külkereskedelmi hiány lefaragásához. Mindhárom autógyár az ország tíz legnagyobb exportőre között van: a Volkswagen az első, a Peugeot Citroën az ötödik, a Kia Motors a hatodik. Az idei első félévben 689 milliárd korona volt a szlovák kivitel, ennek 25 százalékát a három autógyár adta. A szlovák ipari termelés 35 százalékát produkáló ágazat lassan munkaerőhiánnyal küzd, ezt a tényt már nyíltan elismeri a Volkswagen és a Kia.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet