Csehországban jövő januártól 10 százalékkal drágul a lakossági és 15 százalékkal a közületi fogyasztóknak szánt áram tarifája - írta a Hospodárské Noviny. A lap információja szerint az ország vezető áramszolgáltatója, a CEZ már elkészítette a jövő évre vonatkozó ártarifa-táblázatát és a konkrétumok ezen a héten látnak napvilágot. A tarifák kialakításakor a CEZ figyelembe vette, hogy az augusztus eleje óta működő prágai energiatőzsdén milyen áron kereskedtek augusztusban az áramkvótákkal - mondta a cég szóvivője. Augusztusban 50,4 euró volt az áram megawattóránkénti ára 2008-ra, de akkor még kötött árakon kereskedtek, ennek megszűnése nyomán 54 euróra emelkedett az ár. A jövő évi végfelhasználói árakba beépítik az új környezetvédelmi adót, valamint az energetikai hivatal növekvő illetékét is. A cseh árampiacon 45 százalékos a CEZ részesedése, de jelentős tulajdonhányada van a német E.Onnak, amely Dél-Csehországban és Dél-Morvaországban rendelkezik erős pozíciókkal. A piacon valamivel több mint húsz áramszolgáltató van, ezek döntő többsége csak helyi hatókörű.
