Az Európai Bizottság az idén ősszel és jövő tavasszal felfüggesztené a mezőgazdasági termőterületek kötelező 10 százalékos ugaroltatását. Ezzel próbálná meg stabilizálni a gabonapiacon jelentkezett mizériát, amelyet a tavalyi gyenge termés nyomán elszabaduló árak okoztak. A kötelező parlagon hagyást 1992-ben vezették be, de ez nem vonatkozik az új tagállamokra, pontosabban szabadon eldönthetik, hogy bevetik-e. A tervezett módosítás tehát a magyar termelőket közvetlenül nem érinti, csak közvetve, ha a termőterület növekedése lejjebb viszi az árakat. A 2006-os termelői évben 265,5 millió tonna gabonát takarítottak be, ami rendkívül szűkítette a kínálatot, és történelmi magasságba röpítette az árakat. A közösségi tartalék 14 millió tonnáról ez év szeptemberére egymillióra zsugorodott, ami majdnem teljes egészében a Magyarországon tárolt takarmánykukorica.
Brüsszeli becslések szerint a 10 százalékos ugar nullára csökkentése 10 millió tonnás terméstöbbletet eredményezhet. Mindazonáltal a döntés nem kötelezi a gazdákat, hogy vessék be a teljes földterületüket, és maga a rendszer különben is részét képezi az EU közös agrárpolitikájáról novemberben meginduló vitának. Mariann Fischer Boel agrárbiztos szerint 2008-ban beláthatatlan következményekkel járna, ha érintetlenül hagynák a kötelező 10 százalékos ugaroltatást. A tavalyi gyenge termés a mostoha időjárásnak volt a következménye és az előrejelzések szerint az idei termés az aszály miatt még a tavalyinál is rosszabb lesz, ami különösen az exportáló országokat sújtja. Az uniós gazdák a közvetlen jövedelemtámogatás keretében az ugaron hagyott föld után is támogatást kapnak. Amennyiben az extra vetés mellett döntenek, akkor növelhetik bevételüket - ami persze függ majd a jövő évi betakarítástól és gabonaártól is.
