Rideg környezetet teremthet a Szlovákiában működő magán-egészségbiztosítók számára az a törvénytervezet, amelynek vitáját szerdán kezdte meg a pozsonyi parlament, s tegnapra már a második olvasatig eljutottak a képviselők. A jogszabály a mostani négyről az árbevétel három százalékára csökkentené e biztosítók működési költségeit, és előírja, hogy a teljes nyereséget vissza kell forgatniuk az egészségügybe, vagyis osztalékot sem fizethetnek. A szlovák egészségügyi minisztérium a profit kötelező visszaforgatásától évi mintegy 1,9 milliárd korona (1 korona=7,50 forint) bevételt vár. A kormány ettől az egészségügy anyagi helyzetének javulását reméli, az ellenzék szerint viszont állami monopóliumot akar kialakítani a biztosítópiacon. A törvénytervezet leszögezi: meg kell akadályozni, hogy a közpénzek a magánszférában a részvényesek körében nyereségként csapódjanak le - más vélemények szerint viszont gyakorlatilag ellehetetleníti a négy magán-egészségbiztosító működését. Azt hangoztatják, hogy az egészségbiztosítási járulék ne jusson magánkézbe, de ez csak a látszat - állítja Bastrnák Tibor, a Magyar Koalíció Pártja parlamenti képviselője. Érvelését alátámasztja, hogy Robert Fico miniszterelnök egy tavaszi interjújában nyíltan kimondta: törvényes eszközökkel szeretné elérni, hogy újra egyetlen állami egészségbiztosító működjék a mostani hat (két állami, négy magán) helyett.
A magán-egészségbiztosítók korábban jelezték, hogy szükség esetén nemzetközi bírósághoz fordulnak, szerdán pedig eljuttatták a parlamentbe a több-biztosítós rendszer megvédése érdekében szervezett petíciót, amelyet 159 500 szlovák állampolgár írt alá augusztus eleje óta. A parlamenti napirendre tűzéshez százezer aláírás szükséges, tehát a képviselőknek foglalkozniuk kell a petícióval, de erre várhatóan csak a következő ülésen kerül sor. A petíció azt szorgalmazza, hogy az állami és a magán-egészségbiztosítók egyenlő jogokkal rendelkezzenek, az egészségbiztosítóknak joguk legyen méltányos nyereségre, és maradjon meg a szabad biztosítóválasztás lehetősége (Napi, 2007. augusztus 10.) A magán-egészségbiztosítókat is beengedő rendszert egyébként még a Meciar-kormány hozta létre a kilencvenes évek derekán, vagyis ez nem a manapság szüntelenül ostorozott Dzurinda-kabinet reformcsomagjának része.
