A szlovák mezőgazdasági szakemberek már a nyáron jelezték, hogy a magas gabona- és kukoricaárak miatt (többek között magyarországi kereskedők vásárolják fel a terményt) ősztől fokozatosan számos élelmiszer drágulni fog. A Pravda című lap számba vette a már körvonalazódó drágulási hullámot, amiből a következő kép rajzolódik ki. A csirkehús kilónkénti ára néhány hét leforgása alatt 15-25 százalékkal emelkedett, a nyár eleji 50-55 koronás átlagárról a mostani 70-75 koronára (1 korona=7,50 forint). Napjainkban egy tonnányi búzát 6 ezer koronáért, egy tonnányi kukoricát pedig 7 ezer koronáért kínálnak. Tavaly mindkettő csupán 4 ezer koronába került, vagyis ezzel jelentősen megugrik a csirketáp ára. A liszt tavaszi, csaknem 100 százalékos drágulása miatt többe kerül számos sütőipari termék, például a kifliért a tavalyi 1 korona helyett 1,50-et kérnek. A szlovák tejgyártók szövetsége szerint ha az ágazat nem akar veszteséges lenni, akkor sürgősen legalább 15 százalékkal emelnie kell a tejtermékek árát. A rossz komlótermés miatt a sörgyártók is drágítást terveznek, ami nagy szó, hiszen Svejk mondása szerint amelyik kormány megemeli a sör árát, az megbukik. A szlovák Topvar sörgyár úgy látja, e téren európai árhullámmal állunk szemben, ezért Szlovákiában legkésőbb jövőre 5-6 százalékkal drágul a sör. Végezetül a bioüzemanyagok terjedése az étolaj árát is magasra nyomja, ami Szlovákiában a Pravda szakírója szerint 10-15 százalékos drágulást vetít előre.
