Az EU tagállamai és 16 szomszédos ország tegnap külügyminiszteri szintű találkozót tartott a gazdasági és politikai kapcsolatok elmélyítése érdekében. A főként energiapolitikára, kereskedelemre és a bevándorlás kényes témájára összpontosító tárgyalások célja megmutatni, hogy az EU a tagság perspektívájának felkínálása nélkül is képes vonzó partner lenni. Persze ez csak egyfajta vigaszág több ország, köztük Ukrajna és Moldova számára, amelyek a tagságot részesítenék előnyben. A partneri kapcsolat eddigi tapasztalatai nem egyértelműen kedvezőek, a mediterrán országokkal ápolt szorosabb, strukturált viszony, a barcelonai folyamat se volt képes túl sokat felmutatni, a kedvezményes uniós hitelekből finanszírozott projektek kevéssé voltak sikeresek. Más kérdés - és a tegnapi konferencia résztvevői is inkább ezt hangsúlyozzák -, hogy a két "blokk" egymásra utalt.
Az EU egyik legfontosabb problémája a bevándorlás kérdése, amely két okból ellentmondásos. Egyrészt az EU a lakosság elöregedése miatt egyre inkább rászorul a friss, szakképzett munkaerőre, másrészt pillanatnyilag éppen azzal küzd, hogy meg tudja állítani az illegális bevándorlást. Az irányított vagy kontroll alatt tartott bevándorlás első menetben a diplomásoknak kínál több lehetőséget. Az EU szomszédságpolitikára 2013-ig fordítható költségvetésének előirányzott összege 12 milliárd euró, és ennek értelmes felhasználása közös érdek. Igaz, erről nincsenek annyira meggyőződve az uniós polgárok: egy friss közvélemény-kutatás szerint a lakosság 54 százaléka közömbös az unión kívüli világgal szemben. Az osztrákoknak mindössze a negyede tudott arról, hogy Románia és Bulgária is az EU-hoz tartozik…
