BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Uniós vita az aranyrészvényről

2007. július 29. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az EU-n belül távolról sincs egyetértés Peter Mandelson, az EU kereskedelmi biztosa múlt héten tett javaslatát illetően, amely szerint ismét engedélyeznék az aranyrészvény bevezetését az unión kívüli állami befektetési alapok felvásárlási kísérletei elleni védekezés érdekében (NAPI Gazdaság, 2007. július 24., 5. oldal). Ezzel megakadályoznák, hogy külföldi államok olyan ágazatokban próbáljanak cégeket vásárolni az EU-n belül, amelyekbe maguk nem engednek uniós befektetőket. Nagy-Britannia határozottan ellenzi a külföldi befektetők korlátozását. London szintén követeli a piacnyitást, de minden protekcionista lépést ellenez, és ez – mint Alistair Darling brit pénzügyminiszter utalt rá – nem feltétlenül csak az EU-n kívüli országokra érvényes, hiszen a britekkel szembeni averzióra van francia és német példa is.
A holland parlament viszont piacvédő álláspontra helyezkedett: éppen a napokban szorgalmazta az aranyrészvény visszaállítását, amelynek révén az állam bármely külföldi befektető ellen megvédené a stratégiai ágazatokat. Ugyanakkor maga az ország is megosztott a kérdésben. A munkaadók elleneznek minden törekvést, amely szűkítené a vállalatok önállóságát és az újraállamosítás irányába vezetne, mivel szerintük az állami cégek nem eléggé hatékonyak. A szakszervezetek viszont leszámolnának a piac mindenhatóságába vetett hittel. Mindazonáltal a munkaadók is legitimnek tartják a szakszervezek aggodalmát, hogy foglalkoztatási kockázatokat rejt magában, ha a befektető rövid távon gondolkodik. Ezért szerintük az lehetne a megoldás, hogy a befektetők befolyása arányosan nőjön a részvények birtoklásának idejével.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet