A német kormány a jelentős munkaerőhiány miatt fontolóra veszi, hogy a tervezettnél előbb, már 2009-ben megnyissa munkaerőpiacát az új uniós tagállamok előtt. Gerd Andres munkaügyi államtitkár egy lapinterjúban úgy nyilatkozott, hogy bizonyos feltételek esetén a munkaerőpiac érdekében fel kellene oldani a korlátozásokat. Az EU 2004-es bővítésekor a régi tagállamok kikötötték, hogy legkésőbb 2011-ig joguk legyen elzárni piacukat az új tagállamok munkavállalói elől, Ciprus és Málta kivételével. Egyes országok nem vagy csak részlegesen éltek ezzel a joggal, és az ő kedvező tapasztalataik nyomán ma már inkább kivételnek számít Németország és Ausztria, amelyek továbbra is elzárkóznak a nyitás elől.
Bár a teljes liberalizációt Andres sem látja indokoltnak, bizonyos ágazatokban – a minimálbér bevezetése mellett – megnyitná a kaput az újak előtt. Mindenekelőtt mérnökökben, különféle szakmunkásokban és mezőgazdasági idénymunkásokban van máris hiány. Jellemző, hogy ez utóbbi területen a Lengyelországnak biztosított 300 ezres kvótát nem tudják kitölteni, mert más uniós tagállamokban a németországi négyeurós órabér dupláját is meg lehet keresni. A német gyáriparosok már 2006-ban bírálták a kormány döntését, hogy újabb három évre meghosszabbítja a korlátozásokat. Az Európai Bizottság is igazolva látja kezdeti álláspontját, hogy indokolatlan volt az elzárkózás. Brüsszelben emlékeztettek arra, hogy például az ír munkaerőpiacon feszültséget keltett a hirtelen bezúduló olcsó munkaerő, aminek a többi ország elzárkózása volt az oka.
