BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már Brüsszel is megelégelte

2007. július 19. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Becslések szerint az EU bruttó hazai termékének (GDP) legalább 10 százaléka a feketegazdaságból származik; Brüsszel szerint ugyan nehéz pontos adattal szolgálni, de a GDP 7–16 százalékát a feketén alkalmazottak állítják elő, és az arány emelkedőben van. Különösen a vendéglátóipar, az építőipar és a mezőgazdaság a felvevője az illegális munkaerőnek. Viszont korántsem biztos, hogy a munkások csak az illegális bevándorlók köréből kerülnek ki, bár kétségkívül zömük az unió területén papírok nélkül tartózkodó 5-8 millió külföldi, akik éhbérért is hajlandóak dolgozni. Az Európai Bizottság bírálja a tagállamokat, mert szerinte sokkal hatékonyabban kellene fellépniük. A szóba jöhető szektoroknak évente csupán a két százaléka kerül célkeresztjükbe, pedig a kívánatos az volna, hogy legalább a 10 százalékát ellenőrizzék. A brüsszeli terv szerint különösen súlyosan büntetnék azokat a munkaadókat, akik minimum négy embert alkalmaznak feketén; két éven belül háromszor érték tetten; rendkívül mostoha munkakörülményeket teremtenek és/vagy tudják, hogy alkalmazottjuk emberkereskedők áldozata. A szankció a komoly pénzbírság mellett szabadságvesztést is kilátásba helyezne. Egyes tagállamokban, például Belgiumban, vizsgálják annak a lehetőségét, hogy egyfajta „vádalkut” kötnek az illegális bevándorlóval: ha együttműködik a feketén foglalkoztatók lebuktatásában, akkor a hatóságok is elnézőbbek lennének. Bár a kitoloncolást valószínűleg nem kerülnék el, de esetleg segítséget kapnának a későbbi legális visszatéréshez, szakképzettségüknek megfelelő munka találásához.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet