A külföldi mobiltelefonálás (roaming) uniós szabályozása, azaz a tarifák csökkentése elvileg már a nyári turistaszezonban érzékelhető lesz. A direktíva pénteken jelenik meg az EU hivatalos közlönyében és június 30-án, azaz szombaton lép hatályba. Ettől kezdve a külföldről indított hívás nettó tarifája nem lehet magasabb, mint 49 eurócent, a fogadott hívásért pedig maximum 24 centet számolhatnak fel a szolgáltatók. Ez az úgynevezett eurotarifa, amitől eltérhetnek a cégek, amikor csomagtarifát alkalmaznak, de a díjszabás akkor sem haladhatja meg a maximumot. A szolgáltatókat kötelezi a direktíva, hogy július 30-ig hozzák nyilvánosságra az új díjszabást, különös tekintettel az eurotarifára. Azok a fogyasztók, akik nem kötöttek különmegállapodást (csomagot) szolgáltatójukkal, két lehetőség közül választhatnak. Vagy azonnal jelzik a cégnek, hogy kérik az eurotarifa alkalmazását és ebben az esetben legkésőbb augusztus 30-ig meg is kell kapniuk, vagy nem lépnek, s ezzel nagyobb mozgásteret adnak a cégnek, mert az új tarifát automatikusan csak szeptember 30-ától kell alkalmazniuk.
Bár a tarifamérséklést kezdeményező Európai Bizottság (EB) kezdettől azt akarta elérni, hogy a törvénykezési folyamat felgyorsításával a fogyasztók már ezen a nyáron, a fő turistaszezonban olcsóbban telefonálhassanak, a jelek szerint a szolgáltatókat nem feltétlenül hajtja e nemes törekvés. A direktíva eleve ráhagyással lép hatályba, felkészülési időt ad a szolgáltatóknak, jóllehet a technikai módosításokat elkezdhették volna korábban is és a direktíva életbelépésével már csak be kellett volna azokat élesíteni. Ez azonban több száz millió euróval kurtította volna az európai mobilszolgáltatók bevételét, a barangolási extrajövedelem – leszámítva a külföldi cégek adminisztrációs kiadását – lényegében talált pénz. Az Európai Bizottság abban reménykedett, hogy a verseny nyomán majd felgyorsul az új tarifa alkalmazása – ez azonban illúziónak bizonyult. Belgiumban például az ország legnagyobb szolgáltatója már bejelentette, hogy a technikai alkalmazkodás miatt ősznél előbb nem vezeti be az új árat. Egyelőre nincs jele annak, hogy a konkurencia önként és dalolva sietne megelőzni versenytársait. Valójában már július 30-tól kötelezővé tehették volna az új tarifák bevezetését, ha valóban az volt a cél, hogy már a nyáron kihasználhassák az ügyfelek az alacsonyabb tarifákat.
