Lezárultak a kormány és az Európai Bizottság (EB) technikai szintű egyeztetései az Új Magyarország Fejlesztési Tervről, amely a 2007–2013 közötti felzárkóztatási pénzek felhasználásának alapelveit és keretprogramját tartalmazza. Ana-Paula Laissy – az EB regionális politikáért felelős tagja, Danuta Hübner szóvivője – lapunknak megerősítette, hogy kedden kapta meg a testület a végleges fejlesztési tervet. A befektetési prioritások több bizottsági tárcát is érintenek, így az ő véleményezésük is folyik még: megvizsgálják, hogy nem sérül-e a versenypolitikában az állami támogatásokra érvényes szabályozás vagy mennyire illeszkednek az EU közlekedési, vidékfejlesztési, környezetvédelmi célkitűzéseihez. A belső konzultációk lezárását követően, májusban hagyják jóvá a terveket, vagyis a korábbi elképzelésekhez képest egy hónapos a csúszás, ez azonban semmiféle késlekedést nem okoz. Ezzel párhuzamosan folyik az egyeztetés a 15 operatív programról. Elvileg az EB négy hónap alatt bírálja el az operatív programokat, de ha kérdése van, akkor „megállítják az órát”.
Amennyiben a közlekedési operatív programra rábólintanak, megkezdődhet a hivatalos tárgyalás a konkrét projektekről, többek közt a budapesti négyes metróról. A szóvivő a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy eddig csak informális egyeztetések voltak Budapest és Brüsszel között.
A kormány az operatív program elfogadását követően nyújthatja be hivatalosan a metróépítés uniós támogatásának kérvényét, amelynek a kiértékelése (például a környezetvédelmi és egyéb hatástanulmányok vizsgálata) is értelemszerűen azt követően indulhat meg. Az EB mindazonáltal tisztában van a projekt sürgősségével, az előzetes tárgyalások során kérték, hogy csökkentsék a támogatási igényt, hogy az ne vigye el a városi közlekedésre megcélzott teljes keretösszeget. Bizottsági források jelezték, hogy a metró mindenképpen részesül majd a támogatásból, hiszen a nagyvárosi autóforgalom csökkentése, a város szennyezésének mérséklése, a kiotói vállalás elérése mind kiemelt és támogatandó uniós célkitűzés.
Magyarország évente több mint 3,5 milliárd euró fejlesztési támogatásban részesül, amelyet kiegészít a hazai társfinanszírozás. Ehhez az EU házibankja, az Európai Befektetési Bank is nyújthat kedvezményes kölcsönt, amelyet az önkormányzatok is igénybe vehetnek. A bank szívesen látja, ha az adott projektben minél nagyobb a magántőke részesedése, mert sokéves tapasztalat, hogy a pénzek elköltése akkor zajlik az eredeti ütemezésnek megfelelően, ha azt a privát befektető ellenőrzi.
