BUX 139194.99 -0,08 %
OTP 45320 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökken az elköltetlen uniós pénz

2007. április 15. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tavaly minden korábbinál kevesebb pénz ragadt benn az EU közös kasszájában. Az Európai Bizottság (EB) költségvetésért felelős tagja, Dalia Grybauskaité a pénzek javuló szintű elköltését a jobb pénzügyi vezetéssel és a megfelelőbb tervezéssel magyarázza. A tavalyi 107 milliárdos büdzsének mindössze egy százaléka, azaz 950 millió euró maradt elköltetlenül, és kilencszáz millió euróval több folyt be az uniós kasszába. Brüsszel a csaknem kétmilliárdos összeget a tagállamok bruttó nemzeti jövedelmének arányában fizeti vissza a tagországoknak. Magyarországot ezek szerint 14 millió euró illeti meg. Az EU költségvetési rendszerének sajátossága, hogy a csupán idén január 1-jén csatlakozott Románia (16 millió) és Bulgária (4 millió) is részesülnek a tavalyi többletből.
Az uniós pénzekkel való egyre jobb gazdálkodás 2001 óta figyelhető meg, akkor még 15 milliárd euró ragadt benn, ez az összeg azóta folyamatosan csökken. Ezt segíti az EB „aktív költségvetési irányítása”, amely gondoskodik a pénzek hatékony felhasználásáról. Az úgynevezett korai figyelmeztető rendszer beazonosítja az esetleges problémákat, ami lehetővé teszi, hogy idejekorán korrigáljanak. Grybauskaité szerint a rendszernek idén, az új költségvetési periódus első évében kulcsszerep jut, hiszen ilyenkor különösen megnő az alulköltekezés kockázata, mindaddig, amíg az új programok nem működnek olajozottan.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet