BUX 139187.23 -0,08 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Éljen május elseje! – dolgozhatunk Hollandiában

2007. április 11. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Május elsejétől Hollandia is megnyitja a 2004-ben csatlakozott országok munkavállalói előtt munkaerőpiacát. Ezzel a hágai kormány végérvényesen pontot tett arra az egyesztendős vitára, amelyet a nyitás mellett érvelő munkaügyi tárca és a munkaadók folytattak a további korlátozást követelő munkavállalói érdekképviseletekkel. Piet Hein Donner szociális ügyi miniszter a holland parlamentnek küldött levelében érvekkel támasztja alá, miért hozta meg a döntést a kormány: a holland munkaerőpiac rendkívül kedvező, a folyamatosan csökkenő munkanélküliséget az ország történetében rekordmértékű foglalkoztatottság kíséri. A nyitás bárminemű késleltetésének az ipar, az üzleti élet inná meg a levét, vagyis károsan befolyásolná a munkaerőpiacot. A parlamenthez intézett levélben a miniszter biztosítja a 10 új tagállam munkavállalóit, hogy bérezésük nem marad az azonos munkát végző holland kollégáik szintje alatt – másrészt ugyanez az érv a hazai munkaerőt is igyekszik megnyugtatni, hogy a kormány gondoskodik arról, a hollandoknak ne kelljen tisztességtelen versennyel szembesülni. Egyébként most is munkaerőhiány van a már liberalizált ágazatokban – a többi közt a fémiparban, az egészségügyben és más közszolgáltatásokban.
A holland lépéssel hatra csökken azon régi EU-országok a száma, amelyek korlátozzák a tízek munkavállalóit. Ausztria, Németország, Franciaország, Dánia, Belgium és Luxemburg valamilyen formában még gátat szab a teljes liberalizációnak.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet