BUX 139094.01 -0,15 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

EU-büntetés a felhalmozott készletekért

2007. április 4. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Bizottság (EB) bírságot rótt ki kilenc 2004-ben csatlakozott országra a csatlakozás idején a „normálist meghaladó” felhalmozott agrártermékkészlet miatt. Magyarország az egyetlen az akkor uniós taggá vált országok közül, amelynek nem kell büntetéssel számolnia. A kilenc tagállam összesen 41,1 millió eurót fizet be az uniós kasszába, négy esztendőre elosztva. Az EB szerint az ehhez hasonló gyakorlat minden bővítési forduló velejárója, az érintett országokkal közösen próbálják megállapítani, mennyi lehet az a termékfölösleg, amelyet az uniós árdifferenciák miatt, spekulációs céllal tartanak vissza. A mostani árukör egyebek között húst, tejterméket, gyümölcs- és zöldségterményeket érint. Tavaly novemberben már megállapítottak hasonló bírságot a cukor esetében, amely akkor öt tagállamra vonatkozott. A legtöbbet Csehországnak és Lengyelországnak kell fizetnie (12,3, illetve 12,45 millió eurót), a legkevesebbet Ciprusnak, mindössze 113 ezer eurót.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet