Az Európai Unió távközlési piacán egyre több a szereplő, bővül a fogyasztók választási lehetősége, de az Európai Bizottság (EB) éves jelentése szerint még mindig nem használják ki eléggé a liberalizáció előnyeit. Az EB információs társadalomért felelős tagja, Viviane Reding szerint a szektor megszabadítása az állami monopóliumoktól az EU egyik sikertörténete, amit jól tükröznek az egyre olcsóbb és jobb minőségű szolgáltatások. Ám az évi 2,3 százalékos növekedés és 5 százalékos beruházási ráta nem kényelmesíthet el, amikor a versenyképesség a tét – véli a luxemburgi biztos. A több befektetést igénylő területek egyike a szélessávú internetes hálózat. A tagálla-mok lefedettsége nagy szórást mutat: Görögországban és Szlovákiában három-, Hollandiában és Dániában viszont harmincszázalékos, ami világviszonylatban azt jelenti, hogy Európa mutatja fel a legjobb és a legrosszabb eredményt.
Brüsszel bírál egyes tagállamokat – Lengyelországot és Szlovákiát meg is nevezve –, ahol nem elég független a nemzeti szabályozó hatóság, Németország, Görögország, Portugália és Olaszország esetében azt emeli ki a jelentés, hogy túl hosszú a szabályozó döntése elleni fellebbezési eljárás. Az EB a nemzetközi verseny elengedhetetlen feltéte-lének tartja, hogy nagyobb összhang legyen a szabályozó hatóságok működésében. Reding, a brit gyakorlatot tartva szem előtt, sürgeti a hálózatok és a szolgáltatók szétválasztását, ellenkezést kiváltva Párizsban, mert a France Telecom szerint ez nem kedvez a széles sáv elterjedésének.
