BUX 139297.19 0,0 %
OTP 45270 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Uniós eljárás erősíti az E.On ostromát

2007. március 28. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Bizottság (EB) szerdán megindította a spanyol kormány elleni második eljárását az EU luxemburgi bíróságán, amiért Madrid akadályozza, hogy a német E.On felvásárolja az Endesa energiaszolgáltató konszernt. Az EB versenypolitikáért felelős tagja, Neelie Kroes mellett a belső piacért felelős Charlie McCreevy már korábban pert indított, mert Madrid – az uniós jogba ütközően – több illetékességgel ruházta fel a CNE spanyol szabályozó hatóságot, amely szintén törvénytelenül szabott feltételeket. A spanyol kormány visszautasítja a vádat, és „örömmel néz a per elé, mert a lépések nem ütköztek uniós jogba” – hangzik a madridi válasz. Madrid tavaly novemberben részben elébe ment a brüsszeli követeléseknek, enyhített a feltételeken – amelyeket az E.On egyébként hajlandó teljesíteni –, de Kroes szerint nem eléggé.
A spanyol cégért folyó verseny két éve kezdődött, akkor a kormány egy hazai jelentkezőt favorizált, ám az lényegesen kevesebbet kínált. A düsseldorfi E.On olyannyira hajt a nemzetközi súlyát rendkívüli módon erősítő üzletért, hogy ezen a héten harmadszor is megemelte ajánlatát: már 42,3 milliárd eurót kínál az Endesáért, amelyet a spanyol társaságban már 46 százalékot birtokló olasz–spanyol konzorcium is felvásárolna. Az Endesa igazgatótanácsa ezután azt javasolta a részvényeseknek, hogy fogadják el az E.On ajánlatát (NAPI Gazdaság, 2007. március 27., 5. oldal).

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet