Uniós szintű adópolitikával segítené az uniós energetikai célkitűzéseket, a klímaváltozás elleni közös fellépést az Európai Bizottság magyar tagja. Mint az adó- és vámpolitikáért felelős Kovács László Brüsszelben elmondta, mandátuma második felében arra akar összpontosítani, hogy uniós szinten fiskális eszközöket alkalmazzon, egyebek között a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében. A Kovács által életre hívott, évente összeülő adófórum tegnap véget ért kétnapos konferenciája arra a kérdésre keresett választ, hogy miként járulhat hozzá az adópolitika a környezetvédelemhez, a felelősségteljes gazdasági növekedéshez. Kovács bejelentette, hogy Sztavrosz Dimasz környezetvédelemért és Andris Piebalgs energiapolitikáért felelős biztosokkal együtt rövidesen egy zöld könyvvel állnak elő. Vitát akarnak kezdeményezni a további gazdasági eszközök bevetéséről a „zöld” célok megvalósítása érdekében.
A magyar biztos a tagállamokból érkező szakértői reakciók alapján alakítja majd ki törvénykezési javaslatát. A szén-dioxid-kibocsátás mérséklését célozza két korábban közzétett terve. A dízel minimális jövedéki adószintjének három lépcsőben történő megemelését éppen a múlt héten tette közzé (NAPI Gazdaság, 2007. március 14., 6. oldal), a személygépkocsik után fizetendő adó szerkezetének harmonizálását jelentő javaslata pedig májusban kerül az EU pénzügyminiszterei elé. E szerint összevonnák a regisztrációs adót és az üzemben tartás után fizetendő adót, és ez az adónem tükrözné a szén-dioxid-kibocsátás mértékét. Az első két évben 25 százalékban, utána már 50 százalékban függne az emissziótól. További lehetőség Kovács szerint a környezetvédelmi adóreform.
