Brüsszel végső ultimátumot adott a madridi kormánynak, mivel az nem tudta megindokolni, miért köti feltételekhez az Endesa áramszolgáltatónak a német E.On által történő felvásárlását. Hét munkanap áll a spanyolok rendelkezésére a válaszra, ezt követően Brüsszel az EU luxemburgi bírósága elé viheti az ügyet. A versenyszabályok megsértése miatti eljárás ezzel utolsó stádiumába lép. Az Európai Bizottság (EB) tavaly tavasszal áldását adta az üzletre, de csak abban az esetben, ha a spanyol kormány nem szab feltételeket. Madrid csak akkor adna zöld utat a német energiakonszernnek, ha az vállalja, hogy a spanyol fennhatóság alá eső területeken (de nem az Ibériai-félszigeten) lévő Endesa-vagyont nem adja el öt éven belül, érvényes marad az Endesa márkanév és kizárólag spanyol származású szénnel működtetik az erőműveket. Az E.On elfogadta a feltételeket, Brüsszel azonban nem értett egyet azzal, hogy a spanyol felügyeleti szervnek, a CNE-nek jogában állna extra feltételeket szabni. Kifogásolta, hogy külön hatáskörrel ruházzák fel a CNE-t és a feltételek indoklását is követelte. Madrid ugyan enyhített ezeken, de nem adott kellő magyarázatot. Az idő már csak azért is szorít, mert az Endesa tulajdonának legalább a felére vonatkozó német ajánlat március 29-én lejár. Igaz, a cég tegnap bejelentette, hogy adott esetben beéri kisebbségi tulajdonnal is, és majd a tőzsdén igyekszik a hiányzó részvényeket felvásárolni.
