BUX 139098.17 -0,15 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Júniusban jár le a díjcsökkentésre adott határidő

2007. március 7. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Bizottság (EB) tavaly nyáron javasolta, hogy az európai mobilszolgáltatók önkéntesen hozzanak intézkedéseket annak érdekében, hogy a külföldön indított és fogadott mobilhívások (roaming) árai átlagosan 70 százalékkal csökkenjenek. A bizottság álláspontját tavaly decemberben vitatták meg az uniós távközlési miniszterek, és fél évet adtak a szektornak, hogy önként lásson neki a tarifamérséklésnek. Azóta több cég is lépett – például a Vodafone, amely szélesítette tarifakínálatát; noha ennek kétségtelenül árcsökkentő hatása van, a fogyasztóvédők európai érdekképviselete, a BEUC szerint ez inkább porhintés, mivel csak egy meghatározott fogyasztói szegmensnek nyújtott jobb feltételekről van szó.
A fogyasztóvédők egyébként is bírálják, hogy nem állnak rendelkezésre elemezhető és összehasonlítható adatok a mobilforgalomról. Azzal a javaslattal álltak elő, hogy legyen a külföldön kezdeményezett beszélgetés maximális percdíja 33 eurócent (körülbelül 85 forint), ami mélyen az EB által kalkulált 49 cent alatt van, a külföldön fogadott hívásért pedig 16 centet engedne felszámítani. Mind a fogyasztóvédők, mind az EB azzal nyugtatja a kieső jövedelem miatt aggódó szektort, hogy a beszélgetési szokások gyorsan alkalmazkodnának az alacsonyabb tarifákhoz, és a nagyobb forgalom kárpótlást nyújt. A BEUC becslése szerint a radikális árcsökkentés mindössze 5,9 százalékkal vinné le az árbevételt.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet