Oroszország a hónap végéig adott időt az Európai Uniónak, hogy bizonyítsa, milyen intézkedésekkel garantálja húsexportjának biztonságát és minőségét. Ellenkező esetben Moszkva felfüggeszti több uniós országból származó húsimportját. Konkrétan olyan dokumentumokat akar látni, amelyekben nyoma van annak, hogy tavaly „betiltott és mérgező anyagokat” találtak olyan húsáruban, amelyet Oroszországba exportáltak. Emellett hivatalos iratokat kérnek az ellenőrzési mechanizmusról, amelynek kötelező lesz alávetni az idei exportot. Tavaly ugyanis szalmonellát és más baktériumokat találtak a Franciaországból, Belgiumból, Németországból és Hollandiából származó élelmiszer-szállítmányokban. Az orosz közlemény szerint, „ha március 31-éig nem állnak rendelkezésre a kért dokumentumok, akkor az állat- és növény-egészségügyi szolgálatot kötelezik arra, hogy az állati eredetű importot felfüggessze”.
Az Európai Bizottság szóvivője pénteken annyit mondott, hogy a testület is csak a sajtóból értesült a bojkottal való fenyegetőzésről, a hivatalos fax még nem érkezett, de amint megkapják, reagálnak a moszkvai követelésre. Lengyelország korábban megakadályozta, hogy meginduljanak a tárgyalások az EU és Moszkva között egy új együttműködési megállapodásról, éppen azért, mert Oroszország második éve nem engedi be a lengyel élelmiszereket. Moszkva azt is bejelentette, hogy ideiglenes hatállyal egyedi esetekben is leállított húsbehozatalt, de ez adott cégeket érint: egy-egy vállalatot Brazíliában és Uruguayban, kettőt Franciaországban és Németországban, illetve hármat az Egyesült Államokban. Az orosz kormány türelme azt követően fogyott el, hogy még tavaly figyelmeztette az Európai Uniót az egyre gyakrabban előforduló gyatra minőségre, és kérte, hogy javítsanak az ellenőrzéseken, de láthatóan ennek nem sok foganatja lett, mert az unióból idén érkezett áru „nem tett eleget az orosz minőségi követelményeknek”.
