BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyorsított eljárás a német távközlési törvény miatt

2007. február 26. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Bizottság (EB) gyorsított jogsértési eljárást indít Németország ellen a Deutsche Telekommal (DT) való kivételezés miatt. Két nappal az új német távközlési törvény hatályba lépése után Brüsszel ellentámadásba lendült, és a lehető leggyorsabban dűlőre akarja vinni az EU luxemburgi bíróságán, hogy a DT ne élhessen vissza amúgy is domináns helyzetével a német szélessávú piacon. A harc tétje lényegében annak eldöntése, hogy mennyi ideig határozhatja meg a DT, hogy milyen árat szab konkurenseinek a szélessávú hálózathoz (vdsl) való hozzájutásért. A gyorsított eljárás szerint Németországnak 15 napon belül kell választ adnia a már korábban is jelzett, de Berlin által eddig válasz nélkül hagyott brüsszeli ellenvetésekre. A már jelen lévő piaci szereplőknek nyújtott, jogszabályban rögzített szabadság korlátozza a versenyt a gazdaság egy rendkívül fontos ágazatában, és sérti az EU 2002-es távközlési szabályait – hangzik Viviane Reding, az EU hírközlésért felelős biztosának nyilatkozata.
Berlin 2006 tavaszán jelezte, hogy megértést tanúsít a részben még mindig a német állam tulajdonában lévő Deutsche Telekom azon igénye iránt, hogy a vdsl-hálózatát külön kezeljék. A jogszabály alóli felmentés a bizottsággal és a többi tagállam szabályozó hatóságaival folytatott konzultáció nélkül történt meg, ami pedig – az átláthatóság és a belső piac jobb működése érdekében – az EU hírközlési szabályainak értelmében kötelező. Reding és Neelie Kroes versenypolitikai biztos tavaly októberben levelet küldött Michael Glos német gazdasági miniszternek, amelyben jogsértési eljárások megindításával fenyegetőztek, ha a törvényt nem hozzák összhangba a közösségi joggal. A levélre tehát nem érkezett válasz. A DT nem véletlenül ragaszkodik a kedvezményes elbíráláshoz: biztosítani szeretné a hálózat kiépítésére fordított mintegy hárommilliárd euró megtérülését. Brüsszel viszont azzal érvel – és a jelek szerint csak Luxemburgban derül ki, kinek lesz igaza –, hogy a DT nem új termékkel állt elő, hanem csak korszerűsítette a már meglévő infrastruktúrát. A DT részvényei a törvény hatályba lépése óta közel 5 százalékkal drágultak, és ezen a tegnapi brüsszeli – egyébként nem váratlan – bejelentés sem változtatott.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet