A becsültnél sokkal alacsonyabb lett tavaly a német államháztartási hiány – derül ki a német statisztikai hivatal adataiból. Eszerint a GDP-arányos deficit mindössze 1,7 százalék volt, vagyis jóval a januári 2 és a korábbi 2,6 százalékos előrejelzés alatt maradt, miután a gyors gazdasági növekedés nyomán a tervezettnél nagyobbak lettek a költségvetési bevételek. Ezzel 2001 óta első alkalommal ismét a GDP 3 százaléka alatt van a költségvetési hiány. Különösen a negyedik negyedévben ugrott meg a gazdaság, év/év alapon 3,5 százalékkal nőtt, hála elsősorban az exportnak.
Az Európai Bizottság valószínűleg javasolja majd az EU-pénzügyminisztereknek, hogy szüntessék meg a túlzottdeficit-eljárást, hasonlóan Franciaországhoz, ahol tavaly sikerült kimászni a hullámvölgyből. Az EB egyébként nem lát aggodalomra okot amiatt, hogy a legfrissebb olasz kormányválság nyomán Róma ne tartaná magát a magas költségvetési hiány ledolgozásához. Az EB szóvivője szerint „nincs okunk azt gondolni, hogy aggódnunk kellene”, és hozzáfűzte, hogy a tagállamok kötelezettségvállalása független a nemzeti színtéren történtektől. Olaszország tavaly az euróövezet legsúlyosabb, 5,7 százalékos deficitjét produkálta, amelyet Romano Prodi kormánya csaknem három százalékponttal akart csökkenteni.
