A legabszurdabb ötletnek minősítette egy videokonferencián Alekszandr Medvegyev, a Gazprom alelnöke Brüsszel törekvését, hogy a verseny előmozdítása és az árak leszorítása érdekében darabolják fel az energetikai vállalatóriásokat, válasszák el az energia termelését az elosztó hálózatoktól. Medvegyev szerint ez olyan, mint ha a kerekeket külön kellene megvenni a kocsikhoz, emellett ellentétes a piac alapszabályaival azt követelni, hogy egy vállalat hagyjon fel üzletágakkal, amelyekben komoly befektetéseket eszközölt. Brüsszel szerint ha az európai vállalatok, így a francia EdF és a német E.On végrehajtanák a lépést, akkor meggyőzhetnék az oroszokat, hogy engedjenek részesedést vásárolni a hasonlóan feldarabolandó Gazpromból és Transznyeftyből, ezzel növelve az energiaellátás biztonságát.
Az uniós elképzelésnek sok ellenzője van a tagországok között is, nem mindenki kész feláldozni a „nemzet gazdasági bajnokait”, ezeket a vállalatóriásokat. Ezért is születetett a hét elején egy kompromisszumos megállapodás, amelynek keretében a tagországok csupán az elosztás és a termelés szétválasztásának elvét fogadták el, és megbízták az Európai Bizottságot (EB) a részletek és hatástanulmányok elkészítésével. A Gazprom alelnöke Neelie Kroes versenyügyi biztosnak azt az álláspontját is bírálta, hogy károsak a hosszú lejáratú gázszállítási szerződések is, mert korlátozzák az újonnan piacra lépők lehetőségeit. Medvegyev szerint az ilyen szerződések nélkül kérdéses, rászánnák-e magukat a vállalatok például az infra-struktúra sok milliárd dolláros fejlesztésére.
A Gazprom bírálatára válaszul Ferran Tarradellas, az EB energetikapolitikai szóvivője közölte, hogy az orosz cég véleménye nem befolyásolja az EB javaslatát az energiatermelők és a szolgáltatók szétválasztásáról. Brüsszel szerint a szétválasztás a garanciája annak, hogy új szereplők jelenhessenek meg a piacon és így biztosítható, hogy növekedjenek az infrastruktúra-fejlesztési befektetések. Ha az uniós tagállamok elfogadják az EB javaslatát, akkor az az uniós piac valamennyi szereplőjére, így a Gazpromra is érvényes lesz.
