Az Európai Bizottság (EB) a várakozásoknak megfelelően szerdai ülésén jóváhagyásra javasolta a tagállamoknak a magyar konvergenciaprogramot, bár fölhívta a figyelmet a kockázati tényezőkre is. Az államháztartás egyensúlyának megteremtését előirányzó, decemberben benyújtott középtávú gazdasági program kevéssé tér el a szeptemberitől – melyet októberben hagytak jóvá az Európai Unió pénzügyminiszterei –, így a testület értékelése is lényegében követi az előző megállapításokat. Pozitívumként kiemeli, hogy a program a 2007–2010-es időszak elejére, főként 2007-re tervezi a költségvetési hiány jelentős lefaragását, és ezt követendőnek is tartja, ajánlva „a költségvetés szigorú végrehajtását”.
Az EB megállapítja, hogy a magas költségvetési hiány csökkentése érdekében 2006 nyara óta számos bevételnövelő, illetve a kiadásokat korlátozó intézkedést hoztak, többek között a közigazgatás, az egészségügy, a nyugdíjak és az oktatási rendszer területén. A deficit lefaragásának csaknem fele az idei évre esik, ami reális lehet, a program egésze pedig összhangban áll azzal a szándékkal, hogy 2009-re 3 százalék körül alakuljon a GDP-arányos deficit. A kormánynak azonban arra is fel kell készülnie – teszi hozzá a bizottság –, hogy szükség esetén további intézkedéseket hozzon ennek érdekében. A 2008-tól esedékes tervek valóra váltását bizonytalanabbnak látja a jelentés, például abban az esetben, ha a gazdasági növekedés a vártnál szerényebb lesz vagy ha a kiadások befagyasztása nem lesz elég hatékony. A dokumentum azzal indokolja a brüsszeli kétségeket, hogy 2004–2006 között nem működött megfelelően a költségvetési ellenőrzési mechanizmus – ennek javítását különösen fontosnak tartják –, de annak kockázatát is látják, hogy a nagy elosztórendszerek reformfolyamata megtorpan, illetve késlekedik. Az értékelés azt is megállapítja, hogy a magyar inflációs előrejelzés 2007-re az áremelkedés jelentős megugrásával, majd az ütem erőteljes lassulásával számol; a teljes időszak inflációs pályájáról festett képet a bizottság kissé rózsaszínűnek látja. A program következetes végrehajtása mindazonáltal lehetővé tenné, hogy 2010-re az államháztartás GDP-arányos hiánya az uniós elvárásoknak megfelelően 3 százalék alatt legyen – foglalta össze a bizottsági értékelés, amelyet február 27-én vitatnak meg az uniós pénzügyminiszterek.
