– Alig egy hónapja foglalta el brüsszeli hivatalát, és máris útra kelt Románia és Magyarország felé...
– Programomban kiemelt helyet foglal el a kohézió, de nem a kohéziós alapra gondolok, hanem a szellemi kohézióra: többet kell beszélnünk a legjobb uniós gyakorlatokról, több figyelmet kell kapniuk az új tagországoknak a fogyasztóvédelem területén. Budapesten kellemes feladat vár rám: átadom az Európai Fogyasztói Központot, és kíváncsian várom, hogyan működik majd a gyakorlatban. A központ a külföldi, akár az interneten keresztüli vásárlásokhoz nyújt segítséget. Az EU a költségek 70 százalékát állja (a régi tagállamok esetében csak a felével száll be), a többit a magyar költségvetés biztosítja.
– Ha már pénzről esik szó: önnek kell beérnie a legkisebb költségvetéssel, évente 22 millió euróval. Nem irigyli a gazdagabb tárcákat?
– A Barroso-bizottság mandátumának közepe felé járunk, már kiderült, mire futja. Tény, hogy ez kis pénz, ugyanannyiból kell gazdálkodnunk, mint annak idején a 15 tagállamnak; bár az EB a dupláját irányozta elő, a tagállamok nem hagyták jóvá. Egy dologban azonban egyenlők a tárcák: Európa polgárai állnak mögöttünk, köztük nemcsak a fogyasztók, hanem az üzleti élet képviselői is, akiket mozgósítani lehet. Ha nem telik a fogyasztói jogokat felsoroló kiadványokra, akkor meg kell nyerni az üzleti életet, szponzorálják a kezdeményezéseket. Ebben van már tapasztalatom, Bulgáriában például Európa-ügyi miniszterként sikerrel dolgoztam együtt nagy üzletláncokkal.
– Az EB a héten hozza nyilvánosságra a „zöld tanulmányt” az eddigi fogyasztóvédelmi joganyag áttekintéséről. Megelőlegezne néhány gondolatot?
– A bizottság célja a munkahelyteremtés, a gazdasági növekedés elősegítése és a jobb szabályozás, ebben nagy szerepet kap a fogyasztóvédelem. A zöld tanulmányra várjuk az érintettek válaszát, majd három hónap múlva összegzünk, és a 2007–2010-közötti új fogyasztóvédelmi stratégiát ennek alapján készítjük el. Az EU GDP-jének közel 60 százalékát a szolgáltatások adják, ez hatalmat is ad a fogyasztók kezébe. Az Európai Fogyasztói Központ ráveszi a fogyasztót, hogy bátrabban és többet akarjon. Még nem aknáztuk ki a digitális kereskedelem óriási potenciálját sem, de ehhez meg kell teremteni a fogyasztói bizalom feltételeit.
– Ami jogharmonizációt is jelent, ám ettől a tagállamok egy része fél mint a tűztől.
– Ezért is keresem fel a fővárosokat. Nem elég Brüsszelben tisztában lenni a dossziékkal, ismerni kell a helyi gyakorlatot is. Vannak tagállamok, ahol lendületesen folyik a digitális kereskedelem, és nyomában kialakult a fogyasztói jogvédelem, például az északi országokban, ahol magas színvonalú az önszabályozás.
