BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Készül az EU energiakoncepciója

2007. február 5. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Bizottság a közelmúltban hozta nyilvánosságra az uniós energiapiac liberalizációjáról szóló jelentését, amely meglehetősen komor képet fest. A fokozatosan megvalósított piacnyitás – előbb a nagyüzemi fogyasztók, majd a háztartások választhattak szabadon – nem vezetett a remélt sokszereplős piachoz, ahol az egészséges verseny letörné az árakat. Az európai energiapiacokat továbbra is nagymértékű koncentráció jellemzi, a nemzeti piacokon kevesen rúgnak labdába, a külföldi jelentkezők életét pedig akadályokkal nehezítik meg. Az uniós szakminiszterek még februárban megvitatják Brüsszel javaslatát, amely szerint szét kellene választani az energiatermelést, -szállítást és -elosztást. A franciák, a spanyolok, a lengyelek és a szlovákok eddig elutasítóak voltak, a többség viszont (például London, Hága, Dublin, Helsinki és Budapest) támogatja a brüsszeli elképzelést, a soros elnök, Németország pedig nem akadályozza. A versenypolitikáért felelős biztos, Neelie Kroes szerint önmagában a versenypolitika nem garantálja a piac liberalizálását, a tagállamoknak kell megerősíteniük felügyeleti szerepüket. Brüsszel azt reméli, hogy az európai közös energiapolitika olyan irányvonalakat jelöl ki, amelyek teljesítése közelebb visz a tisztességes versenyhez. A tagállamok elvileg elfogadták, hogy az energetikában csak akkor tudnak közös stratégiát megvalósítani, ha a politikai eszközökről is gondoskodnak.
Egyelőre folyik ugyan a vita az energetika terén vállalandó kötelezettségekről; elvben senki sem kérdőjelezi meg, csak a vállalandó szintekről nincs megegyezés. A bizottság szerint 2020-ra az EU energiaszükségletének 20 százalékát megújuló energiaforrásokból kellene biztosítani, emellett drasztikusan le kellene faragni a szén-dioxid-kibocsátást (az 1990-es szintet legalább 20 százalékkal kellene csökkenteni). Több tagállam (mindenekelőtt Franciaország és Szlovákia) szívesen látná, ha az uniós dokumentumban megemlítenék az atomenergiát mint a fosszilis fűtőanyagok felváltásának hatékony alternatíváját.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet