Új politikai és kereskedelmi „stratégiai” partneri megállapodásról kezdődtek tárgyalások Pekingben az EU és Kína között. Benita Ferrero-Waldner, az Európai Bizottság külkapcsolatokért felelős tagja szerint akár évekig is elhúzódhat, míg az utolsó, 1985-ös keretmegállapodást felválhatják az újjal. Az idő sürget: jóllehet Peking is aláírta az üvegházhatású gázok visszaszorításáról szóló kiotói jegyzőkönyvet, de a gázkibocsátás csökkentésére Kína nem vállalt kötelezettséget. Az EU változást akar ebben, de a pekingi partnerek már jelezték: a megfelelő technológia hiánya és a szegénység diktálta ipari fejlődés szükségessége nem engedi meg az extra teher vállalását. Márpedig – jelentette ki Ferrero-Waldner – Kína az egyik legnagyobb szennyező, nincs olyan hét, hogy ne adnának át egy széntüzelésű erőművet. A másik meghatározó vitás téma a fegyverembargó ügye.
A kereskedelemről, környezetvédelemről, energetikáról szóló egyezmény összesen 22 szektorra terjed ki, brüszszeli remények szerint a szellemi termékek jogvédelmétől a közös űrkutatási projektekig. A mostani tárgyalásokon megállapodtak egy közös jogi egyetem létesítéséről, amely az eltérő jogrendszerek kölcsönös megértését segíti, és uniós támogatással kínai menedzserképzést is végez. Az EU Kína második legnagyobb kereskedelmi partnere, 2005-ben a távol-keleti ország 133 milliárd eurós többletet könyvelhetett el.
