BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brüsszel elégedett Szlovénia euróra való átállásával

2007. január 7. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Bizottság (EB) értékelése szerint jól halad a szlovén tolár kivonása és az euróra való átállás. Szlovénia 2007 január elsejétől tagja az euróövezetnek, ám mivel január másodika is ünnep volt, a lakosság csak szerdától szembesült az euró bevezetésének gyakorlati következményeivel. Ljubljana csupán két hétig tartja fenn a duális pénzrendszert, vagyis január közepétől már csak az eurót fogadják el. (A régi pénzt a bankokban ezután is be lehet váltani, sőt, hasonlóan az euróövezet országaihoz, a bankjegyeket a Szlovén Nemzeti Bank fiókjaiban időbeli korlát nélkül lehet euróra váltani.)
A tapasztalatok kedvezőek: az első napon a lakosság a kint levő tolár negyven százalékát már euróra cserélte, két nap elteltével pedig a boltokban az összes vásárlások 54 százaléka euróban zajlott. Jól haladt a pénzcsere is, az év első napján a pénzkiadó automaták több mint 93 százalékát sikerült euróra átállítani. Az EB szerint a hatóságok láthatóan tanulmányozták az euróövezet 2002-es tapasztalatait, és követték a jó példát. Így jó előre, december első napjaiban megkezdték a lakosság euró aprópénzzel történő ellátását, és a kiskereskedők is időben felkészültek, kellő tartalékkal rendelkeztek ahhoz, hogy kezdettől csak euróval egyenlítsék ki a visszajáró pénzt. A bankok feltöltése is menetrend szerint történt, még decemberben közel 850 millió euró értékben „tankoltak” bankjegyeket és érméket. A kétmilliós lakosság és a jogi személyek mintegy 2,3 millió bankszámlaegyenlegének jóváírása is lezajlott, és az új számlanyitás sem okoz gondot. Ugyanakkor Brüsszel sajnálattal vette tudomásul, hogy a Szlovén Fogyasztóvédők Szövetsége szerint sok boltos a pénzátállást, az új árak kalkulálását árdrágításra használta fel, főleg a gyorséttermek, bisztrók, parkoló automaták, sajtótermékek alkalmaztak sajátos váltóárfolyamot. Az EB szóvivője reményének adott hangot, hogy kevesebb lesz majd a visszaélés, mert a fogyasztóvédők a lakossági bejelentések után nyilvánosságra hozzák az árdrágítók feketelistáját. Feltűnő, hogy míg 2002-ben Brüsszel rendre cáfolta a nemzeti érdekvédők megállapítását, hogy a pénzcsere mesterséges dráguláshoz vezetett és ez inflációgerjesztő volt, most hitelesnek tartja az illegális praktikákról érkezett híreket.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet