BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bevetik a gázfegyvert Grúziával szemben?

2006. október 5. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Grúzia legnagyobb gázimportőre, az Energy Invest attól tart, hogy az állami tulajdonú Gazprom orosz gázóriás elfogadhatatlan mértékű áremelésre készül. Geno Malazonia, a vállalat elnöke azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy a Gazprom a napokban lezajlott nem hivatalos egyeztetéseken érzékeltette: lehet, hogy a két ország közötti politikai feszültség nyomán a jelenlegi 110-ről 2007-ben 170–250 dollárra emeli a gáz 1000 köbméterenkénti árát. Az Energy Invest 560–600 millió köbméter gázt akar vásárolni 2007-ben, ami kevéssel több mint harmada Grúzia 1,7 milliárd köbméteres teljes fogyasztásának. Az ország 5 millió lakosa teljesen kiszolgáltatott az orosz gáznak, ezért a grúz kormány egy ideje alternatív forrásokat keres. Azerbajdzsán a múlt hónapban 300 millió köbméter gázt ígért szomszédjának 2006 végéig, amelyet a Grúzián át Törökországba vezető gázvezetéken szállítanának le. Jövőre legkevesebb 250 ezer köbméter energiahordozót kap az ország ebből a forrásból. Szóba jöhet még Irán, ahonnan Azerbajdzsánon keresztül 500 millió köbméter gázt hozhatnának be. A Gazprom nem kommentálja a politikai elfogultság vádját. A vállalat korábban közölte: hosszabb távon a volt orosz köztársaságoknak is az európai exportárakon (230–250 dollár/1000 köbméter) kívánja eladni a gázt. Ukrajna például tavaly emiatt éles konfliktusba került a Gazprommal, amely több napra leállította a szállításokat. Ebből tanulva Kijev idén eddig 24,32 milliárd, október közepéig 25 milliárd köbméter gázt tárol el föld alatti tartályokban. Ukrán források szerint ez a mennyiség garanciát jelent a hazai ellátás és az európai szállítások zavartalanságára is a téli hónapokban.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet