A cseh jegybank a korábbi előrejelzésekre rácáfolva 25 bázisponttal, 2,50 százalékra emelte az irányadó kamatot, amely így is elmarad az Európai Központi Bank (ECB) 3,0 százalékos alapkamatától és a 3,1 százalékos augusztusi inflációt figyelembe véve alacsonynak mondható. Az elemzők arra számítottak, hogy a bank legközelebb csak októberben szigorít, miután augusztus végén változatlanul hagyta a kamatot azzal az indokkal, hogy az erős korona védelmet jelent az inflációs nyomással szemben. A tegnapi döntés ennek ellenére sem okozott különösebb meglepetést. A régióban általában felerősödött a politikai bizonytalanság, és Csehországban parlamenti többség híján várhatóan csak október közepéig működik a jelenlegi kormány, így a korona már gyengült az elmúlt hónapban. Az előző napokban már Magyarországon és Szlovákiában is kamatemelésre került sor. Zdenek Tuma, a jegybank kormányzója a döntést indokolva elsősorban az inflációs veszélyre és a fiskális kockázatokra hívta fel a figyelmet. Az idei választásokat megelőző költekezés nyomán a költségvetési hiány jövőre a cseh konvergenciaprogramban szereplő 3,3 százalék helyett 4 százalék lesz.
