BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra is magas a lengyel és szlovák infláció

2006. szeptember 14. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A júliusi 1,1-ről 1,6 százalékra nőtt a 12 havi infláció Lengyelországban a varsói statisztikai hivatal jelentése szerint, noha a Reuters által megkérdezett elemzők csak 1,4 százalékra számítottak. Havi szinten 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. A lengyel jegybank már a múlt hónapban megemelte inflációs előrejelzését: míg korábban úgy látta, hogy a pénzromlás üteme csak a jövő év utolsó negyedében éri el a bank 2,5 százalékos célkitűzését, jelenlegi álláspontja szerint már a jövő év elején eléri ezt a szintet. Mindez megerősíti a várakozásokat, hogy a jegybank a jövő év elején az alapkamat emelésére kényszerülhet. Bár Szlovákiában a vártnál kisebb volt az áremelkedés üteme augusztusban, szakértők szerint még az idén további kamatemelés várható. Havi szinten nem emelkedtek az árak, az egy évre visszatekintő infláció a júniusi 5,0-ről 5,1 százalékra gyorsult. A tegnap közzétett, uniós szabványok szerint számolt adatok azt mutatják, hogy egy hónap alatt 0,1 százalékkal csökkentek az árak, az év/éves infláció 5,0 százalék maradt, noha a szakértők 0,1 százalékos havi és 5,1 százalékos éves emelkedést jósoltak. A magas infláció miatt a jegybank idén három lépésben összesen 150 bázisponttal, ezen belül júliusban 50 bázisponttal, 4,50 százalékra emelte a kamatot. Augusztusban nem volt szigorítás és szakértők szeptemberben sem számítanak erre, de októberben újabb kamatemelés várható. A munkanélküliségi ráta az ugyancsak tegnap közzétett adatok szerint Szlovákiában 1993 óta a legalacsonyabb szintre, 9,85 százalékra csökkent augusztusban, a júliusi 10,2, illetve a 2005. augusztusi 11,2 százalékról.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet