Az elmúlt évek „legrosszabb és legveszélyesebb” költségvetési javaslatának minősítette a 2007-es büdzsé jelenlegi tervezetét Ludek Niedermayer, a cseh jegybank kormányzóhelyettese. A 2007-es költségvetés előkészítését még a korábbi kormány kezdte el, ám az új kabinet pénzügyminisztere tegnapelőtt közölte: auditáltatták az abban foglaltakat, és ennek alapján kiderült, hogy a büdzsé jelenlegi tervezetének elfogadása gyakorlatilag letérítené Csehországot a 2010-es euróbevezetést célul kitűző konvergenciapályáról (NAPI Gazdaság, 2006. szeptember 13., 6. oldal). Niedermayer a Mladá Fronta Dnes napilapban megjelent cikkében rémisztőnek nevezte a kötelező szociális kiadások 16 százalékos növekedésének tervét, aminek eredményeképpen a jövő évi büdzsé felét ezek a kötelezettségek vinnék el. A kedden megjelent számok alapján – a költségvetési hiány a konvergenciaprogramban 2007-re tervezett 3,3 százalék helyett 4,6 százalékra ugorhat – a kormányzóhelyettes is elképzelhetetlennek tartja a 2010-es valutacserét.
Elemzők szerint Niedermayer megszólalása megerősíti azokat a piaci véleményeket, amelyek szerint fiskális konszolidációra lenne szükség a 2007-es költségvetési deficit 3 százalék körüli szinten tartásához. A HVB-csoport prágai leánybankjának vezető közgazdásza egyenesen arról beszél, hogy az elmúlt két nap fejleményei megerősítik várakozásukat, miszerint Csehország csak 2012-ben vezeti be az eurót. Tegnap ismét gyengült a korona, amely már a pénzügyminisztérium keddi bejelentésére is eséssel reagált.
