BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre elszáll a cseh költségvetési hiány

2006. szeptember 12. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az új jobbközép cseh kormány auditáltatta az elődje által kidolgozott 2007-es költségvetést, és világossá vált, hogy az abban foglaltnál lényegesen nagyobb hiány várható jövőre. Vlastimil Tlusty pénzügyminiszter bejelentése szerint a tervezett 88 milliárd korona (3,1 milliárd euró) helyett 101–127,6 milliárd korona hiánnyal számolnak. Ez azt jelenti, hogy 4,6 százalék lesz a GDP-arányos deficit, szemben a Brüsszel által elfogadott konvergenciaprogramban szereplő 3,3 százalékkal. A különbség egyrészt a szociális kiadások nagyobb forrásigényéből adódik, másrészt abból, hogy bizonyos tételeket nem a pénzügyi szabályozásnak megfelelően vettek figyelembe – mondta Tlusty. A pénzügyminiszter szerint a megnövekedett hiány miatt Csehország nem tud belépni 2007-ben az euró előszobájának tekintett ERM 2 rendszerbe, következésképpen aligha tudja tartani az előző kormány által kitűzött 2010-es euróbevezetési dátumot.
További kedvezőtlen fejlemény, hogy idén júliusban már a második egymást követő hónapban nőtt nagyobb mértékben a cseh folyó fizetési hiány, mint amire az elemzők számítottak. Ennek az az oka, hogy több külföldi cég kivitte a profitot ottani vállalkozásából. Ezzel összefüggésben hat hónapos mélypontra gyengült a korona az euróval szemben, ami tovább erősítheti a kamatemelési várakozásokat, hiszen a jegybank augusztus 31-én arra hivatkozva halasztotta el a növekvő infláció miatt szükségesnek tartott kamatemelést – a legutolsó, múlt pénteki adat szerint augusztusban 3,1 százalék volt az év/éves áremelkedés üteme –, hogy az erős korona visszafogja az importárak emelkedéséből fakadó inflációs nyomást. Elemzők szerint a korona, amely idén eddig több mint 2 százalékot erősödött az euróhoz képest, tovább gyengülhet a parlamenti patthelyzetből fakadó politikai bizonytalanság és a külgazdasági egyensúly romlása miatt.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet