A Vivendi Universal múlt heti bejelentése után az EMI Music Publishing is közölte, hogy egy internetes site közvetítésével ingyenesen elérhetővé teszi előadói nótáit. A partner mindkét esetben az New York-i Spiralfrog vállalkozás, amely hirdetésekből fogja finanszírozni az üzletet, ebből fedezi saját költségeit és a kiadóktól megszerzett közlési jogok árát. Az még nem világos, hogy maguk a zenészek hogyan részesedhetnek majd a bevételekből. A szolgáltatás decemberben indul. Az ingyen zenét nyújtó Spiralfrog jó eséllyel nyúvaszthatja ki legnagyobb versenytársát, az Apple iTunes online-zeneáruházát, amely számonként 99 centet kér a letöltőktől.
Az EMI, a világ legnagyobb zenegyűjteményének birtokosa, több mint egymillió szám jogtulajdonosa, fantáziát lát a hirdetések, a zeneértékesítés és más szolgáltatások – például a számok szövegeinek elérhetővé tétele – összefonásában – derül ki a cég vezetésének nyilatkozataiból. Úgy vélik, ezzel vissza lehet szerezni a jelenleg főleg kalózmásolatokat hallgató egykori ügyfeleiket.
*
Miért nem tűnnek már el végre?
A kiadók amerikai és brit szakmai szervezeteik az elmúlt években azzal voltak elfoglalva, hogy bíróság elé állítsák a notórius zenefeltöltőket és -letöltőket, azaz a zenekiadók korábbi, illetve jelenlegi potenciális ügyfeleit. Rajtuk kívül mindenki tudomásul vette, hogy az elektronikus terjesztés, az internetes hozzáférés kivégezte a műanyag, illetve CD-lemezek fizikai terjesztésén, értékesítésén alapuló üzleti modelljüket. Évek óta világos, hogy annyi az évtizedeken át busás bevételeket hozó sztárcsinálásnak – tisztelet a néhány igazi zenészeknek –, csak hát a kapzsiság nagy úr...
Ha már van olyan vállalkozás, amely legalizálja az ingyenes letöltést, akkor hadd kérdezzük meg nagyon nyugodtan: mi a jó égért nem tűnnek el az értékesítési láncból a kiadók? Mi szükség van rájuk, amikor minden sarkon van már egy elég jó stúdió, ahol elég jó felvételeket lehet készíteni, és ha a hírben említett site-hoz hasonló terjesztők versengenének a sok kattintást hozó előadókért, akkor meglenne a megfelelő reklám is?
