Politikai egyetértés alakult ki Oroszország, Bulgária és Görögország között egy a három országot egy szállítási útvonalba rendező olajvezeték létrehozásáról. A 280 kilométeres csőkígyó terve először 14 évvel ezelőtt fogalmazódott meg, de csak most, Vlagyimir Putyin orosz elnök athéni látogatásán formálódott konkrét elképzeléssé, ahol a három ország első számú vezetői csúcstalálkozón döntöttek a projekt megindításáról.
Az egymilliárd eurós költséggel épülő vezetéket a Fekete-tengeren át szállított orosz olajjal töltenék fel, amely azután a bolgár kikötőből eljutna Észak-Görögországba és onnan akár a Földközi-tengerre. Ez utóbbi adja a dolog igazi jelentőségét: a bolgár–görög szállítási útvonallal meg lehet kerülni a Boszporuszt, amely mintegy üvegnyakként tartja fel a keletről nyugatra tartó olajszállítmányokat. A szoros forgalma az utóbbi időben oly sűrűvé vált, hogy a tankereknek időnként 10 napot kell várakozniuk, mielőtt áthajózhatnak. A vezeték ezenfelül hosszabb távon lehetőséget nyújt egy albániai végpont megteremtésére, amelyet az USA szorgalmaz a Közel-Keletet messze elkerülő olajszállítási útvonalak kialakítása céljából.
A politikai döntést várhatóan az idei év végéig követi a kormányok közti beruházási szerződés aláírása. A csőkígyóba először 2009-ben tölthetnek olajat és 2012-re érheti el teljes, napi 800 ezer hordós szállítási kapacitását.
